Single Blog Title

This is a single blog caption

Campionatul Mondial de Ju-Jitsu pentru juniori (U18) și tineret (U21)

COMUNICAT DE PRESĂ

Campionatul Mondial de Ju-Jitsu pentru juniori (U18) și tineret (U21) 2019, s-a desfășurat în perioada 15-18 noiembrie, la Abu Dhabi, în Emiratele Arabe Unite. Concursul continental a adunat la start 492 sportivi din 42 țări.
Departamentul de Ju-Jitsu din cadrul Federației Române de Arte Marțiale a selectat un lot de 30 sportivi, însoțiti de 4 antrenori ai Lotului Național.
Rezultatele excelente obținute de sportivii noștri au contribuit la clasarea României pe locul V pe națiuni, cu 4 titluri de Campion Mondial, 7 titluri de Vicecampion Mondial, 10 medalii de bronz, 3 locuri IV și 18 locuri V.
Federația noastră a mai fost recompensată și cu trofeele Best nation la Duo & Show U18, respectiv locul III pe națiuni la Fighting U18.
Juniorii (U18) au confirmat forma bună arătată la Campionatul European de Ju-Jitsu din luna octombrie, cucerind nu mai puțin de 15 medalii (3 aur, 6 argint și 6 bronz):
Campioni Mondiali:
1. Ciornei Andreea (C.S. Kokoro Brașov) – U18, Fghting -48 kg;
2. Mărgărit Clara + Stan Diana (C.S. Budo Seishin București) – U18, Show feminin;
3. Esendemir Ayse + Gheorghe Gabriel (C.S. Budo Seishin București) – U18, Show mixt.
Vicecampioni Mondiali:
1. Mihăilă Adina (C.S. Spartacus 2001 București) – U18, Jiu-Jitsu -44 kg;
2. Teodorescu Alexa (C.S. Absoluto București) – U18, Fighting -57 kg;
3. Păunescu Celestina (C.S. Spartacus 2001 București) – U18, Fighting -48 kg;
4. Mihăilă Gabriel Nicolae (C.S. Budo Seishin București) – U18, Fighting -50 kg;
5. Țifrea Gheorghe Laurențiu (CSM Sf. Gheorghe) – U18, Jiu-Jitsu -60 kg;
6. Constantinescu Ștefan + Gheorghe Gabriel (C.S. Budo Seishin București) – U18, Show masculin.
Medaliați cu bronz:
1. Teodorescu Alexa (C.S. Absoluto București) – U18, Jiu-Jitsu -52 kg;
2. Stoica Eugen Cristian (C.S. Daos București) – U18, Jiu-Jitsu +81 kg;
3. Mărgărit Clara + Stan Diana (C.S. Budo Seishin București) – U18, Duo feminin;
4. Mihăilă Adina (C.S. Spartacus 2001 București) – U18, Fighting -44 kg;
5. Stan Ștefan Alin (C.S. Ghepeșdojo București) – U18, Fighting, -81 kg;
6. Mărgărit Clara + Constantinescu Ștefan (C.S. Budo Seishin București) – U18, Show mixt.
Locuri V:
1. Păunescu Celestina (C.S. Spartacus 2001 București) – U18, Jiu-Jitsu -48 kg;
2. Crețu Andreea Luminița (CSM Sf. Gheorghe) – U18, Jiu-Jitsu -52 kg;
3. Crețu Andreea Luminița (CSM Sf. Gheorghe) – U18, Fighting -52 kg;
4. Mărgărit Clara + Constantinescu Ștefan (C.S. Budo Seishin București) – U18, Duo mixt
5. Constantinescu Ștefan + Gheorghe Gabriel (C.S. Budo Seishin București) – U18, Duo masculin;
6. Mărgărit Clara (C.S. Budo Seishin București) – U18, Fighting -57 kg;
7. Tudor Ovidiu (C.S. Spartacus 2001 București) – U18, Fighting -55 kg;
8. Bogluț Adrian (C.S. Kokoro Brașov) – U18, Fighting -60 kg;
9. Ali Mohamed (C.S. Budo Seishin București) – U18, Fighting -66 kg;

La Tineret (U21), Lașcu Vlad Dan (CSM Sf. Gheorghe), Campion European en titre, a urcat pe prima treaptă a podiumului, devenind și Campion Mondial.
Vicecampioni Mondiali:
1. Berea Ana-Maria (C.S. Hai Shin Jitsu Mogoșoaia) – U21, Fighting +70 kg;
Medaliați cu bronz:
1. Șuteu Nicoleta (C.S. Corysan București) – U21, Fighting -57 kg;
2. Grosu Ioana (C.S. Corysan București) – U21, Fighting -70 kg;
3. Tataoană Marius (C.S. Marina Constanța) – U21, Fighting -69 kg;
4. Vacariu Andrei Cristian (C.S. Budo Seishin București) – U21, Fighting -77 kg;
Locuri IV:
1. Ali Mohamed + Ali Abdulah (C.S. Budo Seishin București) – U21, Duo masculin
2. Truță Denisa (C.S. Ghepeșdojo București) – U21, Fighting -52 kg;
3. Echipa mixtă U21
Locuri V:
1. Berea Ana-Maria (C.S. Hai Shin Jitsu Mogoșoaia) – U21, Jiu-Jitsu +70 kg;
2. Șuteu Nicoleta (C.S. Corysan București) – U21, Jiu-Jitsu -57 kg;
3. Bănică David (C.S. Budo Seishin București) – U21, Fighting -85 kg

Echipa de Ju-Jitsu a României a fost însoțită de antrenorii de lot național Viorel Lixandru (C.S. Spartacus 2001 București), Tudor Mihăiță (C.S. Absoluto București), Constantin Văcărenco (C.S. Corysan București), Genoveva Dobre (C.S. Budo Seishin) și Lucian Bogluț (C.S. Kokoro Brașov).

Felicitări tuturor sportivilor, antrenorilor și tuturor celor care au contribuit la obținerea acestei performanțe deosebite!

Comisia Organizare Competiții – Dept. JJ (FRAM)

Leave a Reply

Translate »